Sobci, já a ti úspěšní

20. srpna 2010 v 12:36 | Nefrites |  Gramatické chyby
Vím to. Vím to o sobě už dlouho a myslím, že tomuto prozření výrazně pomohla moje "spisovatelská" kariéra. Když člověk píše povídky delší dobu, uvědomí si, že jeho postavy jsou lidé. Stejní lidé, které každé ráno pozoruju v tramvaji, které míjím na chodbách ve škole. Na které rozespale koukám z okna při hodinách biologie. Jsou to stejní lidé, kteří sedí u vedlejšího stolu v restauraci a hlasitě se baví o moderní antikoncepci. Jsou to pubertální skupinky na zastávkách, které se v jednom kuse smějí.

Jsou to lidé jako my. Jsou stejní jako já.
Když chce napsat dobrou postavu, musíte jí dát něco málo ze sebe. Myslím, že tak nějak začal ten psychologický rozbor, kterým sama sobě dokazuju, jak jsem inteligentní. Který mi ale také ukazuje, jak povrchni a špatná vlastně jsem. Mám pocit, že pro člověka je často jednoduší přiznat si ty špatné vlastnosti, které v sobě před ostatními více či méně úspěšně potlačujeme a skrýváme. Jsou nám tak nějak bližší a často se chlácholíme tím, že takový jsou přeci všichni.

U mě bylo takovou první vědomě potlačovanou vlastností moje sobectví. Přemýšlela jsem nad tím a myslím, že tahle vlastnost byla lidem dána do vínku ještě před vznikem prvních civilizací. Kdo nezíská dost velký kus masa, ten nepřežije! Tehdy to asi byla pravda, protože přírodní výběr a vůbec lidé a jejich okolí všechno bylo tvrdší, bezohlednější a sobečtější. Myslím, že takhle zakořeněnou vlastnost je sice možné potlačovat, ale nikdy se jí nezbavíme.
Ve své úvaze jsem také dospěla k tomu, že ti nejsobečtější lidé jsou i v moderní společnosti nejúspěšnější. Jsou, ať chceme nebo ne. Protože si pro sebe bez ohledu na jiné ukořistí ten největší kus masa. Nakonec je to pořád stejné. Instinkty, které máme tak dlouho prostě nezmizí.

Nejšílenější a nejpovrchnější myšlenku jsem si ale nechala až na závěr.
Ve svém sobectví si přeju být ještě sobečtější.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Osud nech ať rozhodne,
kam půjde cesta tvá.
Tarzan, Walt Disney, Dva světy